Baza wiedzy

Jak skorzystać z darmowego przeniesienia danych z innego hostingu?

Jeżeli zdecydowałeś się zostać naszym klientem, to przysługuje Ci całkowicie bezpłatna pomoc w przeniesieniu wszystkich danych na nasze serwery. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, które będą dla Ciebie przydatne w przygotowaniu się do tej operacji.

 

Transfer domeny

Przeniesienie danych najczęściej wiąże się również z przeniesieniem do nas Twojej domeny.

Jej transfer realizowany jest za pomocą kodu autoryzacyjnego - zwanego kodem Authinfo. Jest to kod pozwalający na transfer domeny pomiędzy partnerami NASK. Każdy rejestrator domeny ma obowiązek udostępnić go na życzenie abonenta. Wydanie kodu może potrwać nawet kilka dni, więc dobrze jest wcześniej postarać się o ten kod. Po jego otrzymaniu należy nam go przekazać z informacją jakiej domeny dotyczy oraz podać dane abonenta dla domeny, lub od razu wypełnić formularz na stronie: Transfer domeny

 

Po zatwierdzeniu formularza otrzymasz mailem potwierdzenie złożenia formularza, a następnie wiadomość z krajowego rejestru domen z linkiem do potwierdzenia transferu. W przypadku domen międzynarodowych i globalnych przesłana będzie faktura proforma na transfer domeny z odnowieniem, a dopiero po jej opłaceniu wiadomość do zatwierdzenia transferu.

 

Szerzej o procedurze transferu na stronie poradnika: Transfer domeny do nas.

 

Skopiowanie plików i baz danych strony www

Do tej operacji będziemy potrzebować dostępu do plików i baz danych. W przypadku plików może to być konto ftp lub spakowana kopia strony.
Do wgrania bazy danych niezbędny będzie tak zwany zrzut bazy. Możesz go nam przekazać gotowy (w postaci pliku .sql) lub pobierzemy go samodzielnie z udostępnionego nam panelu do zarządzania bazami - najczęściej jest to phpMyAdmin. Wiele osób decyduje się przekazać nam ogólnie dostęp do panelu administracyjnego poprzedniego hostingu - wtedy samodzielnie skopiujemy wszystkie niezbędne dane.

 

Pamiętaj, aby przekazać nam również jaką stronę mamy skopiować - jeżeli np. masz ich kilka, a nie wszystkie chcesz przenosić.

 

Skopiowanie kont e-mail wraz z zawartością

Oferujemy również przeniesienie całej zawartości Twojej dotychczasowej poczty email. Jeżeli posiadasz już kopie swoich skrzynek możesz nam je przekazać i wskazać jakie skrzynki mamy utworzyć i do jakich je wgrać. Mamy jednak również gotowe skrypty do tworzenia pełnej kopii istniejących skrzynek przez protokół IMAP. W tym celu potrzebować będziemy loginy i hasła do przenoszonych skrzynek - nasz skrypt po kolei zaloguje się na każdą i skopiuje na nowo utworzone u nas konta email całą ich zawartość: wiadomości wraz z istniejącymi folderami.
Zazwyczaj po okresie propagacji zmian DNS - kiedy domena będzie już w pełni kierować na nasze serwery, ponawiamy import poczty i dociągamy ewentualne nowe wiadomości, które mogły jeszcze przyjść na stary serwer.

 

Całość operacji zazwyczaj nie przekracza 24 godzin - zależy to głównie od ilości danych, które mamy przenieść i szybkości łącza poprzedniego serwera (niektóre serwery limitują np. przesył danych przez FTP). Należy wziąć pod uwagę również okres tzw. propagacji zmian DNS, która trwa nawet do około 30 godzin - stąd warto zaplanować przenosiny np. na weekend, kiedy ruch w wielu firmach jest dużo mniejszy.

 

Po zakończonym przeniesieniu danych zostaniesz przez nas poinformowany drogą mailową, a w razie niejasności będziemy się kontaktować na bieżąco.

 

Wszystkie powyższe informacje należy nam przekazać na nasz adres email: admin@linux.pl

Oceń ten artykuł by pomóc nam usprawnić naszą Bazę wiedzy.

0 0