Baza wiedzy

Szybka instalacja WordPressa

Nasze panele hostingowe mają wbudowane instalatory aplikacji Softaculous, dzięki którym możemy w szybki sposób zainstalować - a również zarządzać lub zaimportować istniejącą instalację wielu gotowych skryptów CMS, w tym WordPressa który posłuży nam za przykład w tej sekcji poradnika.

 

Po zalogowaniu się do panelu Directadmin przechodzimy do dolnej części gdzie w sekcji "Opcje Zaawansowane" możemy przejść do instalatora pod linkiem Softaculous Auto Installer lub w przypadku WordPressa możemy od razu otworzyć jego instalator klikając na jego ikonę w niżej umieszczonej sekcji Skrypty.

 

Otworzy nam się strona informacyjna WordPressa, skąd zaczniemy instalację używając do tego przycisku Instaluj.

 

Na ekranie głównego instalatora zobaczymy szereg opcji instalacyjnych, które są dość ważne i powinniśmy skupić się na nich by wykonać to prawidłowo. Omówienie najważniejszych pól, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • Wybór protokołu: jeżeli posiadamy już skonfigurowany certyfikat SSL dla naszej domeny możemy wybrać opcję https:// lub https://www (jeżeli nasza strona ma się otwierać adresem poprzedzonym www). W przeciwnym wypadku należy ustawić opcję http:// - można to później zmienić w ustawieniach WordPressa.
  • Wybór domeny: wybieramy tutaj domenę, pod którą ma zostać zainstalowany WordPress.
  • Katalog: zostawiamy pole puste jeżeli strona ma się otwierać pod główną domeną. Jeżeli ma się otwierać w jakimś podkatalogu (np. http://nasza_domena.pl/blog/) wpisujemy nazwę tego katalogu, np. /blog
  • Kolejne pozycje służą do określenia nazwy bloga, konta administratora oraz języka strony.
  • Już podczas instalacji można wybrać do zainstalowania niektóre moduły WordPressa, jak np. Loginizer, który służy do zabezpieczenia instalacji przed atakami typu bruteforce.
  • Domyślnie opcje zaawansowane są zwinięte - po rozwinięciu widzimy tam informacje dotyczące bazy danych, możliwość włączenia automatycznych aktualizacji strony, pluginów lub motywów (zaznaczamy to według naszego uznania). Jeżeli chcemy możemy włączyć i skonfigurować automatyczne tworzenie kopii zapasowych strony - proszę pamiętać, że przechowywane kopie zajmują przestrzeń dyskową, więc powinniśmy mieć to na uwadze, by konto nie przekroczyło dostępnego limitu dyskowego.
  • Ostatnią pozycją jest wybór gotowego szablonu dla strony - można go później zmienić na własny lub inny dostępny z poziomu panelu administracyjnego WordPressa.
  • Opcjonalnie możemy wpisać nasz adres email, na który przyjdą informacje dotyczące instalacji strony.
  • Po zakończeniu ustawień zatwierdzamy instalację przyciskiem Instaluj.

 

 

Po chwili powinna pokazać nam się informacja o pomyślnie przeprowadzonej instalacji strony.

 

Zainstalowana strona pojawi nam się na liście instalacji (dostępna pod linkiem Softaculous Auto Installer w panelu DirectAdmin), gdzie możemy dokonać zmian w ustawieniach np. tworzonych kopii zapasowych, zdublować stronę lub ją usunąć.

Oceń ten artykuł by pomóc nam usprawnić naszą Bazę wiedzy.

2 0